Przy Staroście Bielskim działa Powiatowa Społeczna Rada Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Do głównych zadań Rady należy:
- inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- realizacja praw osób niepełnosprawnych,
- opiniowanie oraz ocena realizacji projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
- współpraca z organami powiatu i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
Powiatowa Społeczna Rada Do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Piastowska 40
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33/81-36-938
e-mail: rada.niepelnosprawni@powiat.bielsko.pl
Skład Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych VI kadencji:
- Kazimierz Urbański – Przewodniczący - (wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Rodziców i Osób Niepełnosprawnych „Wsparcie” z Czechowic-Dziedzic),
- Helena Byrdy-Przybyła – Wiceprzewodniczący - (radna powiatowa, była wieloletnia szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczyrku),
- Katarzyna Szkotak – Sekretarz - (członek zarządu Stowarzyszenia Rodziców i Osób Niepełnosprawnych „Wsparcie” z Czechowic-Dziedzic),
- Zdzisław Świerczek - Członek - (radny gminy Buczkowic, jest koordynatorem ds. zatrudniania osób niepełnosprawnych w dużym zakładzie przemysłowym),
- Tomasz Hamerlak – Członek - (sportowiec, brązowy medalista w maratonie Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach w 2004 r., uczestnik 4 paraolimpiad, prezes Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” z Bielska-Białej, mieszkaniec Bystrej).
Posiedzenia Rady:
28.05.2024 r. – Pierwsze spotkanie rozpoczęło się wręczeniem powołań na członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych VI kadencji. Dokonano wyboru Prezydium Rady. Omówiono wstępnie tematy dot. działań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu bielskiego.
26.06.2024 r. – Na drugim spotkaniu Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Koordynatorzy ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej: Pani Iwona Jeżewska – Koordynator ds. dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej oraz Pan Grzegorz Drewniak – Koordynator ds. dostępności cyfrowej, przedstawili ogólne informacje dot. realizacji zapisów ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, które w Starostwie są i będą realizowane. Poproszono członków Rady o zgłaszanie potrzeb oraz problemów, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami załatwiając sprawy w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej i w podległych jednostkach.
W następnej kolejności przyjęto Plan Pracy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na rok 2024. Wysłuchano sprawozdania z za pierwsze półrocze 2024 roku z realizacji zadań powiatu, które są realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej i finansowane ze środków PFRON.
09.08.2024 r. - Rada przyjęła Uchwałę w sprawie Regulaminu Działania Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych – uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Koordynatorzy ds. dostępności przedstawili: architekturę strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej, na której znajduje się zakładka Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, a także planowaną zawartość tej zakładki oraz strony internetowej Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.
Koordynatorzy ds. dostępności oprowadzili członków Rady po budynku Starostwa, przedstawili udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Starostwie: m.in. multisensoryczne tyflomapy, które zawierają informacje o rozkładzie pomieszczeń informacje do odsłuchu, informacje w alfabecie Braille’a. Zarówno winda, jak i drzwi pokoi w Urzędzie, są specjalnie oznaczone. Pokazano wyposażone w pętle indukcyjne stanowiska obsługi klienta, zainstalowany w budynku Starostwa system nawigacyjno-informacyjny Totupoint oraz pasy uwagi.
Następnie pracownik PCPR w Bielsku-Białej przedstawił informacje dot.:
- liczby osób z niepełnosprawnością według wydanych prawomocnych orzeczeń w okresie od stycznia 2014 r. do czerwca 2024 r. z podziałem na stopień niepełnosprawności i miejscowości powiatu bielskiego,
- przedstawiono zastawienie podziału środków PFRON na poszczególne zadania w roku 2024 w 5 ościennych powiatach,
- przekazano informacje na temat Świadczenia Wspierającego dla osób niepełnosprawnych oraz omówiono wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom wsparcia.
Wymieniono się informacjami na temat wydarzeń organizowanych przez organizacje i instytucje, których przedstawiciele zasiadają w Radzie.