PROGRAM ODDZIAŁYWAŃ KOREKCYJNO-EDUKACYJNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE
Obowiązek opracowania i realizacji programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie został nałożony na powiat przez ustawę z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu w rodzinie (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249) Jest to zadanie z zakresu administracji rządowej realizowanie przez powiat.
ADRESACI:
Oddziaływania są kierowane w szczególności do:
- osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych, albo
- osób, wobec, których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym,
- osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii,
- osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym.
CELE PROGRAMU:
- powstrzymanie osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem tej przemocy,
- rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie,
- kształtowanie umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie,
- uznanie przez sprawcę przemocy w rodzinie faktu jej stosowania,
- zdobycie i poszerzenia wiedzy na temat mechanizmów powstawania przemocy w rodzinie,
- zdobycia umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy,
- uzyskania informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
Osobę stosującą przemoc w rodzinie, wobec której zostało rozpoznane uzależnienie od alkoholu lub narkotyków i innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, kieruje się w pierwszej kolejności na terapię leczenia uzależnienia.
Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w powiecie bielskim realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej.
W programie mogą uczestniczyć osoby, które zostały skierowane przez sąd (wyrokiem lub postanowieniem o uczestnictwie w programie), kuratorską służbę sądowniczą, policję, gminne zespoły interdyscyplinarne, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, gminne ośrodki pomocy społecznej oraz inne instytucje działające na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Istnieje możliwość udziału osób, które z własnej woli zgłosiły się do uczestnictwa w programie i wyrażają zgodę na respektowanie zasad programu. W pierwszej kolejności do uczestnictwa w programie będą przyjmowane osoby z powiatu bielskiego tj. z gmin: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice.
Zajęcia rozpoczną się pod warunkiem zebrania odpowiedniej liczby uczestników (minimum 10 osób). Zajęcia w ramach programu mają charakter grupowy, czas trwania programu wynosi 60 godzin. W zależności od sytuacji epidemicznej w kraju zajęcia będą się odbywały stacjonarnie bądź online.
Oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie nie prowadzi się w miejscach, w których udziela się pomocy i wsparcia ofiarom przemocy w rodzinie.
Informacji dotyczących organizacji zajęć i możliwości w nich uczestnictwa udziela Pani Monika Stasiak, tel.: 33/8136 938, e-mail: monika.stasiak@powiat.bielsko.pl
Osoby chętne do udziału w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych powinny umówić się na rozmowę indywidualną dotyczącą zasad uczestnictwa w oddziaływaniach oraz zobligowane są do wypełnienia, podpisania i dostarczenia/przesłania do naszego Centrum Karty zgłoszenia uczestnictwa w Programie oddziaływań korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc w rodzinie.