Dane kontaktowe:
„Centrum" Środowiskowy Dom Samopomocy (pobyt dzienny)
ul. Sobieskiego 158
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 812-65-06
fax 33 812-65-06
e-mail: sdscentrum@op.pl
strona internetowa: www.sdscentrum.edupage.org
Filia nr 1 „Centrum" Środowiskowego Domu Samopomocy
43-300 Bielsko-Biała ul. Piastowska 58
tel. 33 815-80-95
Filia nr 2 „Centrum" Środowiskowego Domu Samopomocy w Bestwinie
43-512 Bestwina ul. Plebańska 2
tel. 32 214-15-51
Filia nr 3 „Centrum" Środowiskowego Domu Samopomocy
43-300 Bielsko-Biała ul. Jagienki 43b
tel. 33 818 47 15
Godziny pracy „Centrum"
od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 15.30
"Centrum" Środowiskowy Dom Samopomocy posiada 120 miejsca pobytu dziennego.
Dla kogo „Centrum” ŚDS?
Środowiskowe Domy Samopomocy są przeznaczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.
"Centrum" Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku-Białej jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, niewymagających stałej opieki psychiatrycznej.
Do domu kierowane są osoby upośledzone umysłowo w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także osoby z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne.
Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
Celem "Centrum" jest rehabilitacja społeczna uczestników zmierzająca do ogólnego rozwoju, poprawy ich sprawności psychofizycznej, zaradności osobistej oraz przystosowania do możliwie niezależnego i samodzielnego życia w środowisku.
Jak starać się o miejsce w „Centrum” ŚDS?
- Kandydat ubiegający się o miejsce w ŚDS kontaktuje się telefonicznie z kierownikiem lub z psychologiem „Centrum” Środowiskowego Domu Samopomocy w celu uzyskania informacji o wolnych miejscach oraz zakresie świadczonych usług.
- Osoba niepełnosprawna intelektualnie, jej rodzice lub opiekun prawny umawia się na spotkanie z Dyrektorem „Centrum” ŚDS. Osoba ta zabiera ze sobą dokumentację medyczną (orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie/opinię od psychologa, zaświadczenie od psychiatry). Po tym spotkaniu Dyrektor może skierować tę osobę na trwającą kilka dni kwalifikację, którą przeprowadza psycholog zatrudniony w Ośrodku. Czas i miejsce oraz formę spotkania określa Dyrektor i psycholog „Centrum”.
- W trakcie kwalifikacji przeprowadzanej przez psychologa „Centrum” osoba niepełnosprawna intelektualnie ubiegająca się o miejsce w „Centrum” uczęszcza przez kilka dni do „Centrum”, pozostając pod obserwacją psychologa w celu dokonania diagnozy i właściwej kwalifikacji. Pozytywne przejście przez kwalifikacje kończy się wydaniem przez psychologa opinii dotyczącej możliwości funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w ŚDS, którą następnie zatwierdza Dyrektor Ośrodka.
- Osoba ubiegająca się o miejsce w ŚDS składa wniosek o skierowanie do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania, dołączając zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
- Ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w „Centrum” ŚDS przesyła do Starosty Powiatu Bielskiego dokumenty, o których mowa powyżej, wraz z rodzinnym wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w tej sprawie.
Skierowanie do domu następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Zgodnie z art. 51b ust. 5 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. decyzję o skierowaniu do ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i decyzję ustalającą odpłatność za korzystanie z usług w tych ośrodkach wydaje właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej lub zlecającej prowadzenie ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Termin przyjęcia do domu ustala Dyrektor ŚDS w porozumieniu z osobą kierowaną lub jej opiekunem.
W przypadku braku wolnych miejsc osobę wpisuje na listę oczekujących.
W przypadku osób, które po raz pierwszy wystąpiły o skierowanie do domu, decyzję o skierowaniu do domu wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące, konieczny do dokonania przez zespół wspierająco-aktywizujący oceny możliwości zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu, jaki będzie niezbędny do jego realizacji.
Po dokonaniu oceny, o której mowa powyżej, oraz przygotowania indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego osobę kieruje się do domu na czas określony, uzgodniony z kierownikiem domu, niezbędny do realizacji indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - art. 51b ust. 5;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.